Floghavre - plantevernmidler
Floghavre regnes som ugress i Norge. Det er vurdert som så farlig for norsk korndyrking at bekjempelse er pålagt gjennom en egen forskrift. Floghavre har lange strå som ofte rager over åkeren. Den gjør skade ved å konkurrere med kulturplantene om næring, lys og vann. Mye floghavre i åkeren fører til redusert avling.
Bekjempelse av floghavre bør skje tidligst mulig og kan gjøres ved luking eller bruk av sprøytemidler. For å bruke plantevernmidler må en ha autorisasjon. Autorisasjonskurs arrangeres i regi av Bygdefolkets Studieforbund.
Bortluket floghavre skal brennes. Det er forbudt å selge eller gi bort produkter med floghavre i. Maskiner som har vært i kontakt med floghavre (skurtreskere, halmpresser o.l) skal rengjøres grundig før de benyttes på andre jorder.
Mer informasjon om floghavre får du hos Landbrukstilsynet.
Forskrift om floghavre
Forskrift om plantevernmidler