
Stort engasjement for arbeidsplassen
Medarbeiderundersøkelsen som Lier kommune benytter, er utviklet av KS (Kommunesektorens interesse- og arbeidsgiverorganisasjon). Undersøkelsen består av 48 standardiserte spørsmål og 8 spørsmål som er relatert til Lier kommunes visjon og verdier. Årets medarbeiderundersøkelse i Lier kommune ble gjennomført i januar - februar. Alle medarbeidere og ledere inviteres til å svare på undersøkelsen.
Det har vært gjennomgående høy svardeltakelse siden de felles undersøkelsene startet i 2007, noe som viser at medarbeiderne i Lier kommune har stort engasjement for arbeidsplassen sin. Målsetningen for årets undersøkelse var 84 % deltakelse. 1178 av 1373 medarbeidere har svart, som gir en svarprosent på hele 85 %, med variasjon på virksomhetsnivå fra 56 % til 100 %. Nesten halvparten av virksomhetene oppnådde 100 % svardeltakelse.
God og stabil medarbeidertilfredshet
Resultatene fra årets medarbeiderundersøkelse er meget positive og gir uttrykk for at medarbeider-tilfredsheten i kommunen er god og stabil. På en skala fra 1 til 6, der 6 er høyest, ligger gjennom-snittelig tilfredshet i Lier kommune på 4,6. Dette er 0,1 høyere enn i 2011. Medarbeidertilfredsheten i Lier ligger på nivå med gjennomsnittet for Kommune-Norge (landet).
|
Hovedområder
|
Snitt Landet 2012
|
Snitt Lier 2012
|
Snitt Lier 2011
|
Snitt Lier 2007
|
Endring Lier 2007 - 2012
|
|
Organisering av arbeidet
|
4,6
|
4,6
|
4,5
|
4,3
|
+ 0,3
|
|
Innhold i jobben
|
5,0
|
5,0
|
4,9
|
4,5
|
+ 0,4
|
|
Fysiske arbeidsforhold
|
4,2
|
4,2
|
4,2
|
4,1
|
+ 0,1
|
|
Samarbeid og trivsel med kollegene
|
5,1
|
5,0
|
4,9
|
4,8
|
+ 0,2
|
|
Mobbing, diskriminering og varsling
|
5,1
|
5,1
|
4,8
|
4,8 *
|
+ 0,3
|
|
Nærmeste leder
|
4,6
|
4,6
|
4,4
|
4,4
|
+ 0,2
|
|
Medarbeidersamtale
|
4,8
|
4,6
|
4,6
|
4,6 *
|
|
|
Overordnet ledelse
|
3,9
|
4,0
|
4,0
|
3,9
|
+ 0,1
|
|
Faglig og personlig utvikling
|
4,3
|
4,4
|
4,3
|
4,1
|
+ 0,3
|
|
System for lønns- og arbeidstidsordninger
|
4,1
|
4,0
|
3,9
|
3,8
|
+ 0,2
|
|
Stolthet over egen arbeidsplass
|
4,8
|
4,8
|
4,8
|
4,7
|
+ 0,1
|
|
Helhetsvurdering av arbeidssituasjon
|
4,6
|
4,7
|
4,6
|
4,7
|
|
|
Gjennomsnitt hovedområder
|
4,6
|
4,6
|
4,5
|
4,3
|
+ 0,3
|
Note *) Resultat fra undersøkelsen i 2008, nytt spørsmål/hovedområde fra 2008.
Hovedområder som scorer høyest er «mobbing, diskriminering og varsling» med 5,1, «innhold i jobben» 5,0, «samarbeid og trivsel med kollegene» 5,0 og «stolthet over egen arbeidsplass» 4,8. «Overordnet ledelse» og «lønns- og arbeidstidsordninger» skårer lavest, begge med 4,0.
Lier scorer bedre på 7 av 12 hovedområder i forhold til forrige undersøkelse. På spørsmålsnivå har samtlige spørsmål fått bedre eller lik score i forhold til 2011.
Spørsmål som har fått markant høyere score (0,2 eller mer) i 2012 er spørsmål om «informasjon til å gjøre en god jobb», «kjent med målene», «med på å utarbeide målene», «nærmeste leder lydhør ovenfor synspunkter», «mulighet for å få stillingsstørrelse tilpasset», «anbefale andre jobb i kommunen», «varsling av kritikkverdige forhold» og «mobbefritt miljø».
6 enkelt spørsmål har fått en score under 4. Spørsmål som har fått lavest score er «opplevelsen av nok tid til å gjøre jobben» (3,9), «inneklima på arbeids-plassen» (3,8), «tydelig nok retning fra overordnet ledelse» (3,9), «fornøyd med overordnet ledelse» (3,9), «lønn i forhold til jobben man gjør» (3,5) og «måten lønnen blir fastsatt» (3,5). Sammenlignet med Kommune-Norge ellers scorer Lier allikevel høyere enn landsgjennomsnittet på disse spørsmålene.
Systematisk oppfølging gir resultater
Medarbeiderundersøkelser handler om kvalitets – og forbedringsarbeid og er en del av kommunens systematiske HMS – arbeid. Rådmannen vektlegger god oppfølgning av medarbeiderundersøkelsen og følges opp av både rådmannen og de enkelte virksomheter. Alle virksomheter skal utarbeide en egen oppfølgningsrapport med mål og forbedringstiltak for sin virksomhet. På grunnlag av resultatene utarbeider rådmannen noen felles fokusområder for hele kommunen.
Kommunens systematiske og målrettede arbeid med medarbeider-undersøkelser har gitt resultat. Gjennomsnittlig medarbeidertilfredshet har i perioden 2007 – 2012 økt med 0,3. Det har vært positiv utvikling innenfor nesten samtlige hovedområder.
Den økte medarbeidertilfredsheten skyldes i stor grad at medarbeidere opplever økt tilfredshet, når det gjelder:
- tilstrekkelig informasjon til å gjøre en god jobb
- er kjent med målene for arbeidsplassen
- tid nok til å gjøre jobben
- utfordringer nok i jobben
- trivsel blant kollegene
- klare forventninger og tilbakemelding fra leder og om leder er lydhør
- lønn i forhold til jobben man gjør
- muligheten for læring i jobben
9 av 10 uttrykker at de i stor eller svært stor grad kjenner til målene på arbeidsplassen. 8 av 10 svarer at de i svært stor grad (skår 5 eller 6) mestrer jobben ifht forventingene og rundt halvparten opplever at de i svært stor grad får tilstrekkelig tilbakemelding fra leder. Tydelige mål, mestring i arbeids-situasjonen og tilbakemelding fra leder har vært blant rådmannens felles prioriterte fokusområder de senere år, og det er derfor spesielt gledelig at medarbeidere opplever økt tilfredshet på disse «satsings» områdene.
7 av 10 kjenner kommunens visjon
Målet er at alle medarbeidere skal kjenne kommunens visjon og verdigrunnlag. 67,5 % har svart at de kjenner Lier kommunes visjon og 54,6 % at de kjenner kommunens verdigrunnlag. Dette er en gledelig økning på henholdsvis 4 og 2 prosentpoeng i forhold til i fjor, men det er ennå et stykke igjen til 100 %.
Arbeidsglede og engasjement
En leder har stor betydning for hvordan arbeidsplassen fungerer, men uten at medarbeidere stiller opp og tar ansvar er det umulig for lederen alene å skape en god arbeidsplass. Lederskap og medarbeiderskap henger sammen og utvikles best sammen – ikke hver for seg. Medarbeiderskap handler om at medarbeidere ønsker å ta ansvar for arbeidsplassen og vise initiativ, hvis det legges til rette for at de kan og skal gjøre det.
Arbeidsglede er et resultat av engasjement – ikke en forutsetning for dette. Engasjement skaper åpenhet og tillit som bidrar til samhold og samarbeid, og igjen økt vilje til å ta ansvar. Lederskap i Lier skal kjennetegnes ved dialog, resultatutvikling, utvikling og motivasjon (lederverdiene DRUM). Troen er at medarbeideres ansvarlighet, best utvikles gjennom å stimulere til økt engasjement og legge til rette for at dette kan utfolde seg. Viktige motivasjonsdrivere i denne sammenheng er ”se meg”, ”bry deg om meg”, ”bruk meg”, ”oppmuntre meg» og ”utfordre meg”.
Et felles prioritert fokusområde i Lier er å stimulere til økt medarbeiderengasjement gjennom aktivt fokus på tilbakemelding fra leder til medarbeider med anerkjennelse og ros på arbeidsutførelse, samt oppmuntre til videreutvikling og våge å tenke nytt. Resultatene fra årets undersøkelse viser at utviklingen går i positiv retning. Gjennomsnittelig score i 2012 var 4,3 og 4,2 i 2011. 5 av 6 spørsmål hadde en økning på 0,1.
|
Tilleggsspørsmål om lederverdiene og stimulering til økt engasjement:
|
2012
|
2011
|
|
Leder bryr seg om deg og det arbeidet du gjør
|
4,5
|
4,4
|
|
Leder gir deg mulighet til å yte ditt beste på jobben
|
4,5
|
4,4
|
|
Leder gir deg positiv oppmerksomhet og tilbakemelding
|
4,3
|
4,2
|
|
Blir utfordret til å våge og tenke nytt
|
4,3
|
4,2
|
|
Får anerkjennelse og ros for godt utført arbeid
|
4,2
|
4,1
|
|
Leder oppmuntrer deg til videreutvikling
|
4,1
|
4,1
|
Høy svarprosent forplikter i oppfølgning
Den høye svardeltakelsen i Lier tilsier at resultatene fra medarbeiderundersøkelsen er valide og representative. Dette gir et godt grunnlag for videre oppfølgningsarbeid, både sentralt og ute i virksomhetene.
Leder og medarbeidere er sammen ansvarlige for hvordan arbeidsplassen fungerer. I en god arbeidsprosess med oppfølgning av resultatene jobber leder og medarbeidere sammen om å utarbeide mål og tiltak.
Gjennomføring av medarbeiderundersøkelser er en del av kommunens kvalitets- og forbedringsarbeid. For å holde på energien som skapes med medarbeider-undersøkelsen, vektlegges det at oppfølgningsarbeidet starter raskt etter at resultatene er klare. Hver virksomhet skal utarbeide en oppfølgningsrapport/-plan med mål og tiltak som skal leveres rådmannen/kommunalsjef innen 1. juni.