Gjenvinningsstasjon i Lyngås-grustaket?
Skal gjenvinningsstasjonen til Ragn Sells bli liggende på Hårberg, eller skal den flyttes til Lyngås-grustaket? Det er ett av spørsmålene som kommunestyret i Lier må ta stilling til når kommuneplanen sluttbehandles.
På grunn av kravene til konkurranseutsetting av driften og plassforholdene ved eksisterende gjenvinningstasjon på Hårberg, utreder Renovasjonsselskapet for Drammensregionen (RfD) alternativer for ny tomt til gjenvinningsstasjonen. Anlegget skal i tillegg til dagens virksomhet, også inneholde flishuggeri for biobrensel.
I konsekvensutredningen for Hårberg-tomta, som er på 12 dekar dyrket mark ved siden av RagnSells anlegget, heter det at vannkvaliteten i Hårbergbekken er forurenset av eksisterende virksomhet i området, og det det ikke er sannsynlig å få tilbake denne bekken som gyte- og oppvekstområde for ørret.
For alternativet i Lyngås-grustaket er det ikke avklart hvor i grustaket anleggene bør plasseres. Området er registrert i NGUs Grus- og pukkdatabase som "Meget viktig grusressurs". Området ligger oppå en av Liers største grunnvannressurser.
I den endelige Kommuneplanen for 2009 - 2020 som kommunestyret skal vedta i desember, vil bare ett av tomtealternativene være med. Forslaget til kommuneplan ligger ute til offentlig ettersyn fram til 15. september.
Høringsdokumentene kan du lese her.
Skal gjenvinningstasjonen flyttes til Lyngås-grustaket, eller forbli der den er (øverst til høyre i bildet)?