Ny renseløsning Lier 

Bakgrunn

Lier kommunestyre har vedtatt, med begrunnelse i nye strengere rensekrav for utslipp i sårbare resipienter, å legge ned Linnes Renseanlegg og erstatte dette med et nytt regionalt hoved renseanlegg i Drammensregionen.

Inntil nytt regionalt hoved renseanlegg for Drammensregionen er på plass, vil Linnes renseanlegg bli oppgradert permanent med biologisk rensetrinn.

De eksisterende renseanleggene på Tronstad, Sylling og Sjåstad skal videreføres inntil nytt regionalt renseanlegg er på plass. Prosjektet ses i sammenheng med prosjektet «ny renseløsning i Lier nord»

Mål

Målet med prosjektet er å samle alt kommunalt avløpsvann i Lier kommune, og føre avløpsvannet til et sentralt hoved-renseanlegg i Drammensregionen med ressursgjenvinning.

Tidsperiode

·         Fase 1: 2020 - 2026

Etablere og ta i bruk nytt sentralt MBBR rensetrinn på Linnes Renseanlegg innen utgangen av 2026.

·         Fase 2: 2027 – 2042

Innen utgangen av 2042 ha anlagt og oppgradert avløpsledning fra Linnes og Lier Nord til nytt sentralt hoved-renseanlegg i Drammensregionen.

Utfordringer

·         Avklare lokalisasjon av et fremtidig hoved-renseanlegg.

·         Stram tid til hoved-renseanlegg skal være satt i drift/tatt i bruk.  

Konsekvenser for deg som innbygger

Prosjektet vil i svært liten grad medføre konsekvenser eller ulemper i det daglige for deg som innbygger

Vedlegg: skisse av nåværende og fremtidig planlagte lokalisering av nytt hoved-renseanlegg i Drammensregionen (endelig plassering bestemt i Kobbervikdalen).

Forenklet skisse for Renseløsning Lier etter 2024  

Ny renseløsning Lier bilde

 

Informasjon-prosjekt-7534 Ny renseløsning Lier Sør pr 19.3.2020