Bruusgaardsvei / Lierstranda – ombygging av kryss Informasjonsbrev nr. 1 

Bakgrunn for prosjektet

Fra august 2025, når Drammen sykehus åpner, blir det en ruteendring på bussrutene til og fra Lier. Bussene vil fra høsten 2025 kjøre via Drammen sykehus, over Strandbrua, ned Bruusgaardsvei og inn Lierstranda. Returen går samme vei.  

Krysset Bruusgaardsvei x Lierstranda er ikke tilpasset for denne trafikken, og må derfor bygges noe om.

I tillegg til å gjøre det fremkommelig for busser, vil krysset bli et opphøyet kryss slik at hastigheten dempes. Tiltakene bidrar også til å gjøre krysset mer trafikksikkert for de myke trafikantene. Det skal etableres nye fortau i Lierstranda og det anlegges et krysningspunkt for de gående, samt at det kommer forsterket belysning i selve kryssområdet.

Oppstart av arbeidene vil bli i siste uke i mai 2025. Forventet ferdigstillelse blir i løpet av august 2025.    

 

image4ivu.png

 

 

Konsekvenser:

Det vil bli noe gravearbeid i Lierstranda da det skal anlegges nye fortau, nedsetting av nye sluk for håndtering av overvann og asfaltering. Deler av dette arbeidet fører til at veien må stenges, og bussen vil kjøre en annen rute. Brakar vil informere de reisende om dette.

Når selve kryssområdet i Bruusgaardsvei skal asfalteres, vil også denne veien stenges. Asfaltering vil kun skje om natten.

Beboere i området som påvirkes spesielt av arbeidene, vil få mer detaljert beskjed i forkant av arbeidene.  

Ytterligere informasjon

Det vil snarlig sendes ut mer informasjon til berørte grunneiere.

Prosjektorganisasjon og informasjon

Arbeidene vil utføres av Lier vei vann og avløp KF i samarbeid med Atrack Entreprenør.        

Lier, 16.05.2025  

Stine Kaiser

Prosjektleder

Lier vei vann avløp KF