Hopp til innhold

Bli med inn på miljøverkstedet

Matheo, elev på miljøverkstedet, liker godt å male Warhammer.
På miljøverkstedet ved Tranby skole får ungdomsskoleelever fra hele Lier et tilrettelagt skoletilbud med vekt på praktisk læring, mestring og fellesskap.

På miljøverkstedet ved Tranby skole går elever fra hele Lier som trenger en annen type tilrettelegging i skolehverdagen. Her er gruppene mindre, den praktiske læringen står i sentrum, og fellesskapet mellom elevene er viktig.

I år består miljøverkstedet av 12 elever på 8.-10. trinn og 16 ansatte. Selv om elevene har rett til å gå på nærskolen sin, velger noen å komme hit fordi tilbudet passer dem bedre.

– Her kan vi tilrettelegge på en annen måte, og vi har mindre grupper. Elevene har rett til å gå på nærskolen sin, men noen velger å komme hit for fellesskapet, sier avdelingsleder Trine Borgen.

Noen av elevene deltar også i undervisning sammen med klassene sine i enkelte fag, som gym og mat og helse.

For Emily (15) er fellesskapet en viktig del av skolehverdagen. Hun deltar i kroppsøving sammen med den andre klassen sin, men er glad for å være en del av miljøverkstedet.

– Det er koselig, jeg liker å jobbe og at vi er sammen, sier hun.

Warhammer, julesalg og praktisk læring

Matheo er en av elevene. Han viser gjerne frem det han jobber med når ordfører Kjetil Kivle er på besøk. En av hobbyene hans er å male Warhammer-figurer, små actionfigurer som krever både tålmodighet og konsentrasjon. Han forteller ivrig om figurene sine før han tar med seg ordføreren videre til naborommet.

Der står egenproduserte varer på rekke og rad. Pyntelys, kirsebærsaft, eplechutney, plommesyltetøy, hjemmelaget tacokrydder, telysholdere og annen pynt er under produksjon til den årlige julemessen.

Spesialpedagog Per Lønning forteller at den praktiske tilnærmingen er en viktig del av undervisningen.

– Lesing, regning, mål og vekt. Det er morsommere når det er praktisk, sier han.

Lærer ved å gjøre

Gjennom året jobber elevene med en rekke praktiske oppgaver. Hver uke har de en fast utedag, og da blir noen av guttene med Per ut i skogen for å hogge ved. Også veden selges på julemessen.

I tillegg driver elevene elevbedrift. De lager blant annet rundstykker, knekkebrød og granola som selges til lærerne på skolen.

– Det er stas med penger. Til våren legger de sammen det de har tjent, og så kan de velge selv hva de vil bruke det på. To år på rad har de dratt til Rush trampolinepark, forteller Per.