Hopp til innhold

Kontrollprøven viser akseptabel badevannskvalitet

I forrige uke meldte vi at det var avdekket svært høye verdier av tarmbakterier ved Gilhusodden. Kommuneoverlegen frarådet derfor bading her inntil resultatet av kontrollprøven var klart. Nå viser kontrollprøven akseptabel badevannskvalitet.  

Måleenheten som benyttes for badevannskvaliteten er cfu/100 ml, og når denne er mindre enn 100 anses vannkvaliteten som god, mens den ved overstigelse av 1000 anses som uakseptabel og bading frarådes.  

Prøver som ble tatt av badevannet ved Gilhusodden 27. juni viste over 1000 cfu/100 ml. Det er bakgrunnen for at kommuneoverlegen frarådet bading inntil kontrollprøven var klar. 

Kontrollprøven ble tatt 1. juli, og viser 120 cfu/100 ml. Med andre ord akseptabel badevannskvalitet, og det er ikke lenger frarådet å bade ved Gilhusodden.

Resultater ved de andre badeplassene

Ved de andre badeplassene viste målingene fra 27. juni følgende:

  • Svangstrand: 5 cfu/100 ml

  • Damtjern: 70 cfu/100 ml

  • Engersand: 160 cfu/100 ml