I 1985 åpnet Hennummarka skole på Tranby. I dag har skolen 264 elever, og de har feiret jubileumet i skikkelig 80-tallsstil i en hel uke.
Blant annet startet de uken med et kick-off for elevene i gymsalen med dans til "La det svinge". Gjennom uken har elevene fått bevege seg fritt mellom mange spennende aktiviteter. Blant annet: Sirkus, filmanimasjon, aerobic, trolldeig, matlaging, folkedans, kor (hvor de synger 80-tallssanger, naturligvis) og en skjønnhetssalong hvor elevene fikk kreppe håret, lakke negler og sminke seg til en typisk 80-tallslook.
Alle ansatte og elever har blitt oppfordret til å la seg inspirere av 80-tallet når de har kledd på seg om morgenen, og rektor Ingunn Onsrud har slått til med signalrosa leggvarmere.
- Vi har spurt elevene hva de har hatt lyst til å gjøre denne uken. De var tydelige: Aktiviteter. De har fått bevege seg fra rom til rom, og være der så lenge de vil. Krepping av hår har vært fullbooket, så der har de opprettet køsystem, forteller hun.
Torsdag kveld var det åpent for foreldre, foresatte, søsken og besteforeldre, og ordføreren kom på besøk.
Maja R. Malme (8 år) på 3. trinn synes uken har vært veldig morsom. Hun hadde vært innom "salongen" og fått ordnet hår og sminke, før hun gikk til gymsalen for å prøve sirkuskunster.
- Det er gøy, fordi man kan prøve mange forskjellige aktiviteter. Det er fint å kunne være litt fri og bestemme selv, sier hun.
- Kjenner du noe til 80-tallet da?
- Ja, de gikk med knæsje farger, hadde leggvarmere og pyntet seg. Mange hadde krøllete hår og dotter på hodet. Og masse, masse øyenskygge, sier hun.